Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Güncel duyuru yok

Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 16   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şeyh Mahmûd Şehhât Enver  (Okunma Sayısı 34018 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
▼ Yasaklanmış üye
*

Üye Grubu : Kur'an aşığı
Üye No : 8
Rep Gücü : K. Puanı 99

Kişisel Mesaj : Analist
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Çevrimdışı Çevrimdışı

229 Mesajına Toplam
485 Kere Teşekkür Edildi

68 Mesajına Toplam
100 Kere Karma Verildi

« : 23-01-2009, 21:52:55 »

Geleceğin parlak Kariisi : Muhammed Şahat Enverin küçük oğlu

Mahmut Şahat Enver 
Yasin Suresi Aşrı video

http://www.4shared.com/file/82156500/359c490b/Mahmut_Sahat_Yasin_Suresi_.html?dirPwdVerified=11591dd

Not : Maalesef Dünyaca ünlü Kariler bölümüne , yeni konu açma butonu kaldırıldığı için konuyu buraya açtım...
« Son Düzenleme: 07-02-2009, 08:19:53 Gönderen: Mucevvid » Logged
Ab-ihayaT'diyor ki

Bir işi bağlı kapalı örtülü görünce çözülmez hal edilmez diye düşünme tasalanma ve mütessir olma; çünkü Ab-ihayaT karanlıklar içindedir.
                            Şeyh Sadi Şirazi
Ab-ihayaT Nickli Üyemize Teşekkür Eden 5 Kullanıcı: salih29 (31-01-2009, 23:55:34), abdussamed_aşığı (25-01-2009, 21:16:44), Qari (25-01-2009, 20:14:43), Mucevvid (24-01-2009, 18:21:38), eski said (24-01-2009, 06:53:58)
*

Üye Grubu : Kardeş üye
Üye No : 233
Rep Gücü : K. Puanı 8

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Çevrimdışı Çevrimdışı

11 Mesajına Toplam
18 Kere Teşekkür Edildi

5 Mesajına Toplam
8 Kere Karma Verildi

« Yanıtla #1 : 24-01-2009, 09:33:23 »

Rabbim razı olsun abi.Şeyh yaşının gençliğine rağmen harika okumuş.Manayada vurgu yaparak okumuş.kuvve-i maneviyemi kuvvetlendirdi.Devamını bekliyoruz:)
eski said Nickli Üyemize Teşekkür Eden 2 Kullanıcı: Ab-ihayaT (30-01-2009, 23:28:22), Mucevvid (24-01-2009, 18:21:34)
Vaiz ve Kur'an Hadimi
*

Üye No : 41
Rep Gücü : K. Puanı 514

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Çevrimdışı Çevrimdışı

346 Mesajına Toplam
759 Kere Teşekkür Edildi

174 Mesajına Toplam
319 Kere Karma Verildi
naci@com.tr
WWW E-Posta
« Yanıtla #2 : 24-01-2009, 12:05:24 »

Allah biliyor ama bu tip okuyuşları bir türlü beğenemiyorum...Yahu bir tane adam çıkıp da "ve nesiiiiye" şeklinde uzatma yoktur niye demiyor...

Bakın arkadaşlar,Şunu çok açık ve net söyleyeyim: Kur'anı tecvid üzere her harfin hakkını vererek okumak vallah-ül Azıym ve Billahil keriym makamdan kat kat önemlidir...İnsanlar Mustafa İsmaili taklid için bir akıma kapılmış gidiyorlar...Rahmetlide bile olmadığı kadar kelimeleri yay gibi eğip bükmek vallahi caiz değildir.Yazık ki sevap yerine belki de günah kazanıyorlar...Artık insanlar cühela toplumundan olduğu için "Makam yapsın da nasıl okursa okusun" şeklinde düşünüyorlar herhalde...Rabbim,sen şahitsin ki;ben bu tip okuyuşlardan uzağım ve Allah için içim bunu hiç kaldıramadığı gibi insanların haline ancak acıyarak dua edebiliyorum...Estağfurullah-el Azıym ve Etubu ileyh...
NACİ'diyor ki

İnnallahe Kane Aleyküm rakıyba !
NACİ Nickli Üyemize Teşekkür Eden 3 Kullanıcı: GEYLANİNİN GÜLÜ (25-01-2009, 23:48:14), Mucevvid (24-01-2009, 18:22:37), Hamza28 (24-01-2009, 12:40:52)
NACİ Nickli Üyemize Karma Veren 2 Kullanıcı: GEYLANİNİN GÜLÜ [+](25-01-2009, 23:48:14), Hamza28 [+](24-01-2009, 12:40:52)

Üye No : 17
Rep Gücü : K. Puanı 224

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Çevrimdışı Çevrimdışı

90 Mesajına Toplam
152 Kere Teşekkür Edildi

23 Mesajına Toplam
33 Kere Karma Verildi

« Yanıtla #3 : 24-01-2009, 12:38:17 »

Allah biliyor ama bu tip okuyuşları bir türlü beğenemiyorum...Yahu bir tane adam çıkıp da "ve nesiiiiye" şeklinde uzatma yoktur niye demiyor...

Bakın arkadaşlar,Şunu çok açık ve net söyleyeyim: Kur'anı tecvid üzere her harfin hakkını vererek okumak vallah-ül Azıym ve Billahil keriym makamdan kat kat önemlidir...İnsanlar Mustafa İsmaili taklid için bir akıma kapılmış gidiyorlar...Rahmetlide bile olmadığı kadar kelimeleri yay gibi eğip bükmek vallahi caiz değildir.Yazık ki sevap yerine belki de günah kazanıyorlar...Artık insanlar cühela toplumundan olduğu için "Makam yapsın da nasıl okursa okusun" şeklinde düşünüyorlar herhalde...Rabbim,sen şahitsin ki;ben bu tip okuyuşlardan uzağım ve Allah için içim bunu hiç kaldıramadığı gibi insanların haline ancak acıyarak dua edebiliyorum...Estağfurullah-el Azıym ve Etubu ileyh...

Naci hocam.Seni yaratana kurban eli öpülecek birisin ,vallahi doğru billahi doğru.Sen altın yazdın..Ben yazacaktım cesaret edemedim yav ben bazılar bu işi şova dönüştürmüş bu işi diyorum kızıyorlar. Ben forumun ilk başlarında Yunus hocama her qariye ait başlık osun demiştim kabul etmedi Kur'anda  her qari kriter olamaz demişti.Yunus hocam her qariye başlık açmamakla bence büyük isabet kaydediyor..Abdulkadir Geylani hz.lerinin sohbetlerini hiç dinlemedinizmi Kur'anın sade ve mahreçleriyle tecvit kurallarıyla okunmasına ne kadar ehemmiyet verirmiş.Naci hocam bişey sölimmi şimdi biz bişey dedikmi adamlar Mısırın makam otoriteleri  var onlar bişey demiyorda sen necisin diyorlar.Abicim böle bir mesnet olabilirmi.Bu iş yapan herkes doğru yapıyor diye bişey olsaydı peygamberimizin bu konuda uyarıcı nitelikte hadisleri olurmuydu.Olmaz abicim makamına gelince hiç beğenmedim anlamla hiç ama hiç alakası yok.Kur'anın tek bir harfini binlerce makama feda etmem.Kur'an harflerinin hakkını vermiyorlar makam üstüne makam yapıyorlar harfleri eğiyorlar büküyorlar bu ne yav Allah aşkına bu gidişat nereye .Değişik makamlar yapmasınlar demiyorum çünkü , Yunus hocam güzel bir hakikata değinmişti kuran ayetlerini bir kaç makama sığdırmak onun  belağatına üslubuna sınır koymaktır insanlar gönül dünyalarında huşu edeb çoşku adına oluşan her makamla elbetteki okuyabilirler ama Harf ve mahreçlerden ödün vermemek şartıyla..Allah seçilmiş bir insan gönderdi neyi kasdettiğimi herkes biliyordur.Tek bir isim ABDUSSAMED hala örnek alınmıyor.Mısırlılarda da bir makam sevdası almış başını gidiyor.eski said abim Allah için lütfen Allah için bana darılmayın siz hoşlandığınızı feyiz aldığınızı yazmışsınız.İnanın bu tenkitlerim kimseye değil sadece ALLAH için.
Kur'an böle okunmaz  böle okunmaz böle okunmaz diyorum başka da bişey demiyorum .Naci abim size bir kez daha en derin hürmet ve saygılarımı sunuyor elinizden öpüyorum..
« Son Düzenleme: 24-01-2009, 12:46:03 Gönderen: Hamza28 » Logged
Hamza28'diyor ki

Biz Kur'an fedayileriyiz hüsumete kavga ve çekişmeye ayıracak vaktimiz yoktur.Tek düsturumuz Allah için olmaktır..
Hamza28 Nickli Üyemize Teşekkür Eden 2 Kullanıcı: GEYLANİNİN GÜLÜ (25-01-2009, 23:56:57), Mucevvid (24-01-2009, 18:22:29)
Hamza28 Nickli Üyemize Karma Veren 3 Kullanıcı: osmanlitorunu61 [+](04-09-2011, 22:31:19), a.samed571 [+](09-07-2009, 14:59:30), GEYLANİNİN GÜLÜ [+](25-01-2009, 23:56:57)
Vaiz ve Kur'an Hadimi
*

Üye No : 41
Rep Gücü : K. Puanı 514

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Çevrimdışı Çevrimdışı

346 Mesajına Toplam
759 Kere Teşekkür Edildi

174 Mesajına Toplam
319 Kere Karma Verildi
naci@com.tr
WWW E-Posta
« Yanıtla #4 : 24-01-2009, 15:01:06 »

Muhterem kardeşim,Estağfurullah ki,biz eli öpülecek adam değiliz...Velakin "Mısırda ki makam erbabı" lafını da inan ki ilk defa duyuyorum...Yahu böyle bir şey yok.Ne yazık ki özellikle bizim insanımız belki de Efendimiz (S.A.V)'e olan hasret ve sevgisinden dolayı güneyden gelip de onu hatırlatan ne olursa olsun herşeyi yalan yanlış-eksik gedik ne varsa kabul ediyorlar...Farkında değiliz ama arap ise doğru yapmıştır fikri kalbimizin en derinliğine işlemiş...Esasen makamı da çok beğenmiyorum...Eminim ki bunu dinleyip de Allah diye bağıranlar da beğenmiyorlardır...Çünkü okuyan kişi M.İsmailin semeresinden yiyor...Ve herkes güzel okuduğunu zannediyor.Fakat gülünesi bir durum ki kimse 'Kral çıplak' diye bağırmıyor.Esasen bunun en temel nedeni daha önceki yazılarımdan bir tanesinde de yazdığım gibi sıradanlığın moda oluşu,ama artık herşeyde bu böyle...

Neyse,açıkçası makamı beğenmediğim halde bu konudan yazmayacağım..İstedikleri makamı yapsınlar...Fakaaat ! Kur'an-ı Kerimin hurufatına halel getirecek her türlü okuyuşu, hele bir de makamı tamamlamak için bunu yapıyorsa Allahın hakkını yedirmemek ve en azından buradan uyarmak görevimdir...Rabbime yemin ederek diyorum ki,velev ki bu Mustafa İsmail bile olsa ayetleri eğip bükmek caiz değildir...Ben 1980 yılından beri yani 8 yaşımdan beri kur'anın içindeyim yıllarım bununla geçti...Hangi imamın yanlış veya kalet okuduğunu hangi qarinin tecvide riayet etmeden okuduğunu tecvidi makama feda ettiğini anlıyorum..Fakat Ab-ihayat kardeşimle Sancaklı kardeşimin tartıştığı konuda, Allah için söylüyorum ki en azından tecvidde Abdussamet Mustafa İsmailden fersah fersah üstündür.Ha eğer Sancaklı kardeşim"Ben zaten makam konusunu demiştim" diyorsa bu da görecelidir...Lütfen kimse ama kimse yanlış anlamasın ki, ilim sahipleri tecvide bakar,Eğer tecvid tamamsa o zaman makam kaale alınır...Bu gibi okuyan qariler için şunu söyleyebilirim ki,maalesef farkında bile değiller,ama kıyamet günü bu gibi qarilerin emin olunuz ki ilk hasmı Cenab-ı Rabbül Alemin hazretleri olacaktır...Her ne kadar Mustafa ismaili çok fazla sevsem de...Evet bana göre de M.İsmail çok güzel hem de çok güzel makam yapıyor...Ama tecvidle okumuyor....Durum bundan ibarettir...

Ve gittikçe şunu çok iyi anlıyorum ki,Abdussamet bu konuda bence mısır ve dünyada bir inkılab yapmış ve adeta "Yahu siz ne yapıyorsunuz,bu şekilde kur'an okunur mu" diyerek dünyaya tecvid dersi vermiştir..Çok dikkat ediniz tecvid diyorum,makam dersi değil..Bizzat kendisi demiyormu ki " Tecvid güzel sese hazırdır,güzel sesiniz varsa tecvid yapmak istemez misiniz" Rabbim hazretin makamını ali ve şefaatını makbul eylesin.

Bu arada gene bu gece şeyhi rüyamda bir zikir ve sohbet ortamı içinde gördüm...Son olarak,sevgili genç arkadaşlarıma ki-inşaallah bu yazımı okurlar-bir tavsiyem var : Beni iyi dinleyin,bir qariye hayran olma ve taklid etme zamanlarınız olduğunu çok iyi biliyorum...Fakat eğer yanlış qariye ittiba ederseniz muhtemelen kur'anı siz de onun gibi katlederek okur ve Efendimiz (S.A.V) hazretlerinin "Öyle kur'an okuyucuları vardır ki,okuduğu kur'an döner kendisine lanet eder" hadis-i şerifine muhatap olarak Cenab-ı Hakkın gazabına uğrarsınız...Sakın meşhur olan bir qarinin Allah katında da meşhur olduğunu zannetmeyin...Asla ve Kat'a ! Bu ancak takva ile mümkün olur...Kimin büyük olduğu da ancak kıyamet günü ortaya çıkar...

Ayet: "Şüphesiz ki,Allah katında en mükerrem olanınız ondan en çok sakınanızdır."    İnsan İhlas olmadan asla Allah katında makam sahibi olamaz...Dünyanın gelmiş geçmiş en güzel okuyan qarisi bile olsa...Rabbimden dileğim sizleri ve bizleri akıl ve iz'an sahibi kılması, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bildirmesidir...Yazdıklarımızdan rıza-i bari hılafına bir şey varsa bunu da merhametiyle affetmesini ve şeyhlerimizden gıyabında haklarını helal etmelerini sağlamasını yüce rabbimden niyaz ederim...Fakat şu yazdıklarım kat'i surette işin doğrusudur...
Rabbim Hakkı hak bilip hakka ittiba,batılı batıl bilip batıldan ictinab eden kulları zümresine ilhak eylesin...AMİN
« Son Düzenleme: 24-01-2009, 15:14:39 Gönderen: NACİ » Logged
NACİ'diyor ki

İnnallahe Kane Aleyküm rakıyba !
NACİ Nickli Üyemize Teşekkür Eden 2 Kullanıcı: a.samed571 (09-07-2009, 15:05:53), Mucevvid (24-01-2009, 18:22:22)
NACİ Nickli Üyemize Karma Veren 2 Kullanıcı: osmanlitorunu61 [+](16-07-2011, 12:26:00), a.samed571 [+](09-07-2009, 15:05:53)

Üye No : 17
Rep Gücü : K. Puanı 224

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Çevrimdışı Çevrimdışı

90 Mesajına Toplam
152 Kere Teşekkür Edildi

23 Mesajına Toplam
33 Kere Karma Verildi

« Yanıtla #5 : 24-01-2009, 16:10:30 »

Naci abim bunun tarzı Mustafa İsmail de değil.Mustafa İsmail bunlardan binkat iyi okuyor.Bu qari gibi yüztane bir araya gelsi tek bir Mustafa İsmail etmezki  bunun tarzı çok farklı bir sanatcı şovu gibi icra ediliyor bu iş gülümsemeler çevresiyle konuşmalar Kur'an ziyafeti böylemi olur..
Hamza28'diyor ki

Biz Kur'an fedayileriyiz hüsumete kavga ve çekişmeye ayıracak vaktimiz yoktur.Tek düsturumuz Allah için olmaktır..
Bölüm başkanı
*

Üye No : 179
Rep Gücü : K. Puanı 50

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Çevrimdışı Çevrimdışı

71 Mesajına Toplam
198 Kere Teşekkür Edildi

41 Mesajına Toplam
55 Kere Karma Verildi

« Yanıtla #6 : 24-01-2009, 18:21:00 »

Daha önce yorum yazan kardeşlerimin afflarına sığınarak onların hilafina birkaç şeye işaret etmek istiyorum. Peşinen söyleyeyim ki niyetim hiç kimseyi kırmak yahut da çok bilmişlik yapıp kimseye faydası olmayan lakırdılar etmek değildir.

Mahmud Şehhat Enver, kanaat-ı âcizânemce birçoğu çeşitli kitle iletişim araçlarında boy gösteren şahıslar içerisinde istikbal vadeden tek genç yetenektir. Çünkü gerek sesindeki güzellik, gerek nefesindeki kontrol, gerek kıraat vücuhatını uygulayışındaki profesyonellik ve gerek de müzikalite açısından sergilediği maharet ve özgünlükle o, son derece önemli nitelikleri hâizdir. Âlem-i İslam'da onun feminden süzülen nağamat-ı ilâhînin o eşsiz musikisinden cûş u hurûşa gelenler de yok değildir. Hâl böyleyken hoşumuza gitmeyen  yahut daha doğru bir ifâdeyle zevkimize hitap etmeyen bir şeyi sırf böyle olduğu için göz ardı etmemiz temkin ve teenniden uzak, indi bir davranış olacaktır. Böylesi bir tutumun hiç kimseye faydasının dokunmayacağı da aşikârdır.

Üstat Mustafa İsmail konusuna ise hiç girmeyeceğim çünkü bu konuda söz söyleyecek olan otoriteler söylenecek her şeyi söylemişlerdir. Abdussamed'in üstadı ve asrın en büyük kıraat alimlerinden biri olan Abdulfettah el-Kadi'nin bile övgüyle söz ettiği birine yönelik herhangi bir tenkit beni de burada bulunan herkesi de aşar.

Lakin eğer musiki için tecvidin ihlali konuşulacaksa böylesine ciddi ve son derece iyi bir ilim gerektiren hassas bir konuda bahsi edilecek şahıslar yukarıda işaret edilen zevatla sınırlı kalmayacaktır. Hatta cüretimi bağışlayın ama kendisi adına site açmış olduğumuz büyüğümüzün bile bilimsel kriterler dikkate alındığında sütten çıkmış ak kaşık olmadığı işin ehli tarafından bâriz bir şekilde müşahede edilecektir.

Söz konusu olan Kur'an ise eğer, hiç kimsenin ve hiçbir şeyin değil elbette onun itibarı nazar-ı dikkate alınacaktır. Lakin bu, yinede bahsi geçen alanda son derece az bir ilme sahip olan bizlerin tartışacağımız bir mesele değildir. Hepimiz ne olduğumuzu da ne olmamız gerektiğini de iyi bilmeliyiz. Hazret-i Bediüzzaman'ın ifadeleriyle "her konuştuğumuzda hakkı söyleyeceğiz ve fakat her hakkı bizim söylemeye hakkımızın olmayacağını da iyice belleyeceğiz."

Haklarınızı helal ediniz efendim.

Aciz ve fakir kardeşiniz

Mucevvid-i Hîç.

« Son Düzenleme: 24-01-2009, 18:40:40 Gönderen: Mucevvid » Logged
Mucevvid'diyor ki

افضلكم من تعلم القرءان و علمه
Mucevvid Nickli Üyemize Teşekkür Eden 4 Kullanıcı: Ab-ihayaT (25-01-2009, 23:57:35), abdussamed_aşığı (25-01-2009, 21:04:53), Qari (25-01-2009, 16:35:39), Hamza28 (24-01-2009, 18:54:35)
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 16   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Tema adı  MaviHüzün  Hazırlayan:by_yunus
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!