Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Güncel duyuru yok

Ana Sayfa   Yardım Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: 1   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Soru cevap açılmıştır.  (Okunma Sayısı 2233 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
~~ WebMaster ~~
*

Üye Grubu : Kur'an aşığı
Üye No : 1
Rep Gücü : K. Puanı 355

Kişisel Mesaj : Biz karşılıksız sevenlerdeniz..
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Çevrimdışı Çevrimdışı

574 Mesajına Toplam
1069 Kere Teşekkür Edildi

232 Mesajına Toplam
345 Kere Karma Verildi
webmaster@abdussamed.biz
« : 29-01-2009, 21:32:12 »

Değerli Kur'an aşıkları sitemizde soru cevap bölümü açılmıştır kafanıza takılan her türlü dini mevzuyu bu bölüme soru açmak suretiyle sorabilirsiniz .Kıymetli Naci hocamız inşallah bu bölümde sorduğunuz sorulara cevaplar yazacaktır..
يونس'diyor ki

يونس Nickli Üyemize Karma Veren Kullanıcı: a.samed571 [+](02-02-2009, 19:53:23)
Vaiz ve Kur'an Hadimi
*

Üye Grubu : Kur'an aşığı
Üye No : 41
Rep Gücü : K. Puanı 514

Aktiflik
Seviye
Deneyim
Çevrimdışı Çevrimdışı

346 Mesajına Toplam
759 Kere Teşekkür Edildi

174 Mesajına Toplam
319 Kere Karma Verildi
naci@com.tr
WWW E-Posta
« Yanıtla #1 : 30-01-2009, 09:39:40 »

Sevgili arkadaşlar,

Çok azıym bir sorumluluğu üzerime almış bulunuyorum...Gelecek sorulara elimizden geldiği kadar hak ve hakikat ölçüsünde ve sırat-ı müstakimden ayrılmadan (ki bu da ancak rabbimin yardmıyla olur) cevap vermeye çalışacağım. Biline ki,bu din-i mübin-i islam iki ayak üzerine bina edilmiştir : Fetva ve Takva

Takva ancak müttekilerin ve ehl-i havassın ittiba edebildiği ve çok insanın güç yetiremediği bir konudur ki,gücü yettiğince Allahdan korkmak demektir.Efendimiz (S.A.V) "Gücünüz yettiği kadar Allahdan sakının,Ateşe dayanabileceğiniz kadar günah işleyin" buyuruyor.Demek ki en güçlüler, en takva sahibi olanlardır.

Ayet: "Allah katında en mükerrem olanınız en takva sahibi olanınızdır." Kişi Allahdan takva edindikçe ındallahdaki derecesi artar.

Fetva ise daha çok avam tabakasına münhasırdır.Fetva;Günahlarla sevapları karıştıran,hatta günahı daha çok olan yani avam tabakası olan biz kulları için Allah tarafından bir rahmettir.Muamelat ilminde konuları mufassal olarak zikredilen;alışveriş,ticaret,komşuluk ilişkileri...vs...her türlü konularda başta da bildirdiğim gibi elimizden geldiği kadar sorulacak sorulara cevap vermeye ve siz kardeşlerime yardımcı olmaya çalışacağım...

Bu konuda yar ve yardımcımız şüphesiz ki,Allahdır.Bunun gerçekten çok büyük bir sorumluluk olduğunu biliyorum. Ashab-ı Kiram efendilerimiz kendilerine bir soru sorulduğunda saili (soru soranı) bir başkasına gönderir ve "Git ona sor ve bu(sorumluluğu)nu da onun boynuna geçir" derlerdi.

Bu konuda Efendimiz (A.S) hazretleri "İlim sahibi ictihad eder de yanılırsa 1 sevap, isabet kaydederse 2 sevap alır" buyurması yüreğime su serpmektedir.Elbette ki,ben bir alim değilim ve söylediklerimde sürçebilirim de...Bu yüzden affınıza sığınarak şunu ifade etmeliyim ki: İşin esasını ve içyüzünü bilmediğim bir konuda söz söylemekten Allaha sığınırım.Şüphesiz ki bilinmeyen bir konuda "Bilmiyorum" demenin de ilmin üçte biri olduğu haberde varid olunmuştur.Nefs bunu kabul etmek istemez.Ve saldırdığı zaman 10 şeytanın yapamayacağı tahribatı yapar...Çünkü lain şeytanın kişi üzerinde bir nüfuzu yoktur.

Ayet: "Benim sizin üzerinizde bir nüfuzum yoktu.Ben sizi çağırdım, siz de geldiniz."  Fakat nefs böyle değildir.insanın bizatihi kendinden olduğu ve şeytan gibi vücudun dışında olmadığı için isteğini yaptırana kadar bırakmaz...

Bu yüzden ayette şöyle buyurulmuştur: "Şüphesiz insanı biz yarattık.Nefsinin kendisine ne fısıldadığını biliriz."
Rabbimizden sizlere ve bizlere yar ve yardımcı olmasını ve bizi bir an olsun nefsimize bırakmamasını,firaset ve basiret nuruyla yolumuzu aydınlatmasını niyaz ederiz...Selametle...

« Son Düzenleme: 30-01-2009, 09:42:56 Gönderen: NACİ » Logged
NACİ'diyor ki

İnnallahe Kane Aleyküm rakıyba !
NACİ Nickli Üyemize Teşekkür Eden Kullanıcı: a.samed571 (30-01-2009, 18:29:39)
Sayfa: 1   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Tema adı  MaviHüzün  Hazırlayan:by_yunus
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!